Co oznacza słowo „dinozaur”?

Tajemnice słowa „dinozaur”

Każdy kiedyś słyszał o dinozaurach, jednak czy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę co dokładnie oznacza to słowo? Dzisiaj podzielimy się z Wami ciekawostkami dotyczącymi słowa dinozaur 🙂

Pochodzenie słowa „dinozaur”

Termin ten, wprowadzony przez Richarda Owena w 1842 roku, łączy greckie słowa „deinos” (przerażający) i „sauros” (jaszczur). Razem tworzą termin opisujący te olbrzymie i tajemnicze stworzenia, które kiedyś zamieszkiwały naszą planetę.

Ewolucja pojęcia „Dinozaur”

W momencie swojego powstania, pojęcie „dinozaur” obejmowało jedynie pewną grupę prehistorycznych gadów. Z czasem jednak, w miarę odkrywania nowych gatunków i dokładniejszego poznawania ich życia, termin ten zaczął nabierać szerszego znaczenia. Dzisiaj, „dinozaur” to ogólne określenie dla bardzo różnorodnej grupy stworzeń, które zamieszkiwały Ziemię przez około 160 milionów lat, do końca kredy, około 66 milionów lat temu.

Skojarzenia ze słowem „dinozaur”

Współcześnie słowo „dinozaur” nie odnosi się tylko do wymarłych gatunków gadów. Staje się także metaforą dla rzeczy przestarzałych, archaicznych, czy wręcz nieefektywnych.

Słowo „dinozaur” to nie tylko oznaczenie biologiczne, ale także kawałek historii, etymologii i kultury. Może od teraz spojrzycie na to słowo nieco inaczej, pełniące zarówno funkcję naukową, jak i pełne emocji skojarzenia.

Zapraszamy do naszego sklepu 🙂
Wydawnictwo Raptor-Nasza pasja, Twoja przygoda